2008. június 23., hétfő
Zárásképpen: random válogatás a filmes díjazottakból
Az alábbiakban szubjektív válogatás következik az Ezüst és Arany Oroszlánnal kitüntetett munkákból – nem feltétlenül a legforradalmibbak, csak azok, amik akkor és ott különösen bejöttek. A sorrend random.
Schweppes / Burst (arany, alkoholmentes italok)
Slow motion szépségözön - hatásvadász, de működik, kár a rettenetes hangzású szlogenért a végén
Crest / Bulldozer és Prenup (arany, szépségápolás)
Így lehet egy fogkrémreklám jó (előzze meg a halál a fogszuvasodást – onnan indulunk, hogy egy fogkrém megelőzi, baszki)
Skoda / Cake (arany, autók)
Látványos és okos reklám a Skodának arra a brit piacra, ahol amúgy a gyártó presztízse nem éppen a legmagasabb - azoknak, akik még nem látták
Burger King / Whopper Freak Out (arany, éttermek és gyorséttermek)
Így kell nagyon hinni a termékben: reality videó arról, mi történik, ha a Burker Kingben azt mondják, nincs több Whopper soha többé.
Buenos Aires Independent Film Festival / Tom Sellecks (szórakoztató termékek)
Kicsit scamgyanús, a fesztiválról életemben nem hallottam még, viszont jól eltalált.
HBO / The Diner (arany, média)
Nagyon erős kvázi imázsvideó az HBO-nak. Van még két testvére.
Net10 / Shark (arany, telekom)
Rajzfilmes kampány a gonosz fő mobilszolgáltatók ellen lázadó amerikai kártyás szolgáltatónak. Az ezüsttel díjazott nemrajzfilmes-érzelmiterroros vonal jobban bejött, de lehetetlen fellelni a végleges szpotokat.
Carling / Explorer (ezüst, alkoholos italok)
Sörreklám? Az. Van benne vízesés? Természet? Ötszáz éves technológia? Nincs. Vannak benne barátok? Vannak. Klisé? A legkevésbé sem. Így tud egy sörreklám szívet melengetni.
Thrifty / Birthday (ezüst)
A poént már az elején sejteni, de a csaj színészi előadásmódja mindent visz.
Továbbabb »
Kreatív hangulatellenőrzés: Argus/GYÁR, Leo Burnett
Korábbi posztokban Balázs már számbavette a maroknyi cannes-i magyar komjunitit (lásd itt és itt), azóta pedig akik voltak olyan kedvesek és hívtak minket, azoknak meg is néztük, hogy megy sora a nemzetközi smúzkáosz közepén. Az Argus és a GYÁR a fesztiválpalota mellé parkolt közös kis yachtjának fedélzetére csütörtök délután ugrottunk fel, a Leo Burnett worldwide bulijába meg péntek éjjel néztünk be hosszasan. Magyar boroktól meghatott reménybeli ügyfelek, kezelés a Leo Burnett CEO-val, miegymás.
Az Argus filmprodukciós cég és a GYÁR utómunka stúdió valószínűleg a legjobban látható magyarok a fesztiválon: idén hatodszor parkoltak be a cannes-i kikötőbe egy közösen bérelt yachttal, ahova meglevő és reménybeli nemzetközi partnereket hívnak át borozgatni.
Cannes-ban, ugye, sok ügyfél, account és kreatív találkozik egymással, de az ügynökségek ritkán dolgoznak át a határokon, úgyhogy nekik nettó smúzolás az egész fesztivál. Nagyjából a produkciós cégek az egyetlenek, akik külföldre is lőnek (lőhetnek), úgyhogy nekik van értelme minél nagyobbat mutatni magukból. Az argentinok és a brazilok ezt már többedik éve pavilonbérléssel és repianyagokkal oldják meg (Balázs és én is az argentin produkciós helyszíneket bemutató DVD-vel tértünk haza, nyilván jól jön majd még), miközben mások, például a hollandok vagy a dél-afrikaiak partikat rendeznek.
Az Argus/GYÁR yachtja ezeknél nyilván költséghatékonyabb megoldás, viszont annál jóval több értelme van, mint magányosan kóborolni a partmenti sétányon egy rakás névjeggyel a farzsebben. A borozós-sajtozós délutáni lazulás, amennyire ezt újságíróként át lehet érezni, elég jól ki is emeli őket az egyen-partitengerből, ráadásul délután háromkor még meg is lehet kísérelni értelmesen beszélgetni a partnerekkel, amiről a többnyire este tízkor kezdődő partiknál nem vagyok teljesen meggyőződve.
A meghívóban három nap (szerda, csütörtök, péntek) délutánja szerepelt, én csütörtökön néztem be, de azt mondták, már első nap mind megfordult náluk, akiről nagyon akarták, hogy megforduljon – én például már egy másik külföldi filmessel és egy amerikai szakújságíróval együtt ücsörögtem náluk.
Arguséknak egyébként van egy jelentős stratégiai előnye: az, hogy magyarok, és innen tudják vinni a borokat. Ez – meg az ágyas barack – egyrészt szerintük is gyorsan meghatja a hajóra fellépőket, másrészt én se nagyon ittam jobb bort Cannes-ban, mint a náluk levő otthoniak.
A Leo Burnett budapesti irodája a hálózat pénteki világbulijára invitálta meg a Kreatív Online-t, és miután sikerült megtalálni a fesztiválöböl legtávolabbi csücskében levő helyszínt (a cseppet sem franciás, ugyanakkor nagyon találó nevű Palm Beachet), egyből erősre is sikerült a kezdés: a jegyemmel együtt érkezett Tom Bernardin globál-CEO és Jarek Ziebinski regionális igazgató is, akik mindketten gyorsan gratuláltak Tordai Péter magyar vezető kreatívigazgatónak a bronz oroszlánhoz. (A munka érdemein túl sem véletlenül: a régióban nem sok másik díj született, és a Leo Burnett idén globálisan sem szerepelt túl erősen.)
A buliban aztán – amire egybevágó hírek szerint aznap kora este már többszáz fontokért próbáltak jegyeket szerezni – Tordai Péteren és Molnár Ágnes ügyvezetőn kívül még három magyar Leós is szorongatta a söröket (Balogh Zsolt, az SMS Bandi art directora, Dorgai Márta, a másik, shortlistes nevezés, a Secret accountja, illetve Szabó Béla ügyfélkapcsolati vezető), akiket a bronz hallatán reptetett ki az ügynökség hirtelen felindulásból, hogy ők is fürödjenek egy kicsit a dicsfényben.
Még sikerült látni, ahogy a magyarok ledominálják az addig kongó táncparkettet és beindítják a partit, illetve váltani néhány szót a Cannes-t 1991 óta minden évben megjáró Jarek Ziebinskivel, aki azt mondta, szerinte az évet domináló nagy, úttörő integrált kampányok láttán is van értelme a sok kis kategóriának, mert azokból is sokat lehet okulni, és hogy jóval több kreatívnak és más ügynökségi dolgozónak lenne Cannes-ban a helye.
Továbbabb »
Péntek/3: a Y&R és Murdoch bealtatja Cannes-t
Fájót tévedtem és súlyosat, amikor az előzetesben azt írtam, kizárt, hogy a fejlett világ médiájának ránézésre kábé ötödét birtokló Rupert Murdoch ne mondjon semmi érdekeset: nem mondott. Az azért nem volna igaz, hogy a házigazda, Hamish McLennan, a Y&R elnöke remegve nyalta volna a fenekét, de hogy az ájult tisztelet miatt fel sem merült benne, hogy olyat kérdezzen, amire érdekes lehet a válasz, az igen. Murdoch szárnysegédje, Peter Chernin viszont szólt igen jókat az árnyékból. Tudósítás a Kreatív Online-on. Továbbabb »
Péntek/2: jönnek az oroszok, de hová és minek?
„Is this the Debussy?” – minden „excuse me” meg „hello” nélkül ennyit kérdezett pénteken a Világ Egyik Legdurvább Vádlijának Tulajdonosa a cannes-i reklámfesztivál szemináriumterme előtt. Mint tíz perccel később kiderült, ő a következő, az orosz reklámról sáv szervezője volt, és úgy általában is annyira volt képben arról, mi történik Cannes-ban, amennyire a helyszíneket vágta a hatodik napon. Pedig az „Exploring Russian Advertising -- Yesterday, Today, Tomorrow” című sávot még ígéretes – sablonos, de vicces – retrókomcsi plakátok hirdették fesztivál-szerte, de végül Borat-szerűen szürreális és döbbenetesen kínos óra sült ki a dologból.
A Vádlikirály utána becelebrálta Yuri Grymov producer/rendezőt, aki a biztonság kedvéért már inkább tolmáccsal nyomta. A hirdetők hülyék, a nagy ügynökséget fát vágnak, futószalagon adaptálnak, anélkül, hogy tekintettel volnának az orosz néplélek sajátosságaira, minden tender cinkes – nagyjából ezeket mondta, és ha ilyen gyorsan is mondta volna félóra helyett, nem is lett volna olyan hihetetlenül vontatott.
És ha egy kicsit is érti(k), milyen közönség előtt és miért beszél, lehetett volna erős: mint elejtette, Oroszországban például alkoholreklámban nem lehet ember és valamilyen oknál fogva állat sem, ha erről prezentál félórát, tátott szájjal néztem volna. Ehelyett csak küzdöttem az ébrenmaradásért, mint mindenki más, miközben a háttérben minden kommentár nélkül pörögtek a ruszki plakátok, amelyekről nem lehetett eldönteni, melyik 1950-es és melyik tavalyi.
Igazán durva viszont a lezárás sikerült: a végén felajánlották a döbbent közönségnek, hogy kérdezzenek nyugodtan, mire egy erősen beépített-gyanús asszony azt szegezte nekik oroszul, hogy vajon a helyi önkormányzatok mit tehetnének a kreatívszínvonal emelkedéséért. Végül a rendező és a közönség egy ukrán tagja üvöltve összevesztek: az ukrán szerint ő simán nyeri a tendereket a cégével az orosz piacon minden cinkelés nélkül, kreatívnak meg mindenki annyira kreatív, amennyire harcol érte, úgyhogy legyen vége a hülyeségbeszélésnek. Érdekelt volna, erre mit válaszoltak, de bár a kérdés angolul érkezett, erre már csak oroszul válaszoltak – hosszan és hevesen, de tolmácsolás nélkül.
Továbbabb »
Péntek/1: az online-ok a reklámszakmát nyugtatgatják
„Ne féljetek, bízzatok bennünk: barátok leszünk és mindenki jól jár” – ezt Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes mondta néhány hete az országáról Sir Martin Sorrellnek, a WPP reklám-óriáscsoport elnökének, de utóbbi szerint a hagyományos reklámvilág és az online titánok viszonyára ugyanígy fekszik a példa.
Sir Martin Sorrell vezetésével végre történt egy értelmes, jól moderált, célratörő beszélgetés is Cannes-ban – a WPP-vezető lovag persze könnyen kérdez be, az ő óriáshálózatának tagja például az Ogilvy, a Grey, a JWT és a Young & Rubicam, bár ahogy a számokat összesítette a Google, a Yahoo, az AOL és a Microsoft vonatkozó vezetőivel beszélgetve, így is kispályás a hirtelen felnőtt digitális óriásokhoz képest.
A vita egyik felét Hilary Schneider, a Yahoo delegáltja (elnökhelyettes, globális partnerszolgáltatások divízió) összegezte talán legjobban, aki szerint még nincs meg az az online környezet és paletta, ahol ugyanolyan hatékonysággal lehetne brandelni, mint az offline médiában, amikor pedig meglesz, azt egyszerűen csak bang, érezni fogja mindenki – az online cégek, a hirdetők és a fogyasztók egyaránt. Szerinte fontos mérföldkő lesz az is, amikor a három nagy hirdető – Nestlé, Procter&Gamble, Unilever – látványosan ráfordul a netre.
Kevin Johnson, a Microsoft platformok és szolgáltatások részlegének elnöke szerint még mindig bőven túl bonyolult és kevéssé hatékony online hirdetéseket venni – ezen sem ártana majd változtatni. Henrique de Castro (micsoda név!), a Google európai sales&média igazgatója kapott rendesen: Sir Sorrell például azt akarta megtudni, hogy ha a Google nem lesz ügynökség, akkor miért vásárolta ki a WPP egyik kreatívigazgatóját, amire nem nagyon érkezett válasz.
De Castro szerint mindenesetre abból sülnek csak ki igazán jó dolgok, ha ügynökséggel együtt dolgoznak, az ügyfeleket direktben megkereső Google inkább azért lobbizik, hogy költsenek minél több pénzt online. Sir Sorrell aztán végképp megnyugtatta az egybegyűlteket: azt mondta, a Google-elnök Eric Schmidt nemrégiben megkérdezte tőle, mi az, hogy media billings, úgyhogy van még hova fejlődni.
Ron Grant, az AOL elnöke meg nem nagyon kapta el a vita fonalát, inkább cége Platform A nevű hirdetési rendszerét promózta, bármi is volt a kérdés.
A lesz-e ügynökség a Google vagy nem fonalról keresőmarketing-szemszögből Magyarországon is vitáztak nemrég a BrandFestival Digitalon, arról itt írtunk a Kreatív Online-on.
Továbbabb »
2008. június 20., péntek
Stop motion, Björk, 3D: az év legjobb fiatal reklámfilmesei
2008. június 19., csütörtök
[FRISSÍTVE] Sorra esnek el a magyar harcosok, az SMS Bandin az ország szeme
A Secretes munka a Promo kategóriában shortlistes volt, de nem kapott díjat, úgyhogy integráltkampány-szemszögből logikusan az SMS Bandinak lehet esélye. Ha igaz, holnapra kiderül.
Update: az elég szűk Integrated/Titanium shortlist is kint van, egyik Leós munka sem jutott fel rá. Magyar szemszögből véget ért a cannes-i verseny. Továbbabb »
Coca-Cola: mese habbal
Nem ezt vártam, de most már legalább tudom, hogy csillogó szemű, megszállott őrültek gyártották a filmeket, akik hosszasan találgatták, hogy a fél másodpercre felvillanó karaktereknek milyen lelkivilága legyen, és végre láttam a kisfilmeket magukat, amik viszont tényleg frankók. És bár a körülöttem ülő reklámharcosok szkeptikusak voltak, amikor arra akarták rábeszélni őket, mozduljanak ki a félperces szpotok univerzumából és csináljanak ők is valami frankót, nálam nyertek: konkrétan kólát kell innom, most. Továbbabb »
Droga: egy lószart járnak ideges idők a reklámiparra
Súlyosan elfogult vagyok ugyan, mint azt már jeleztem, de több ponton konkrétan meghatódtam, prezentációt nagyon tudnak gyártani. Sajnos csak a hangot vettem (a videózás kicsit feltűnő lett volna), ami ezt kevéssé adja majd vissza, de azt valószínűleg kiteszem ide. Droga pedig még megy egy kört holnap a UNICEF-es csapvíz-kampányt promózni, immár a nagyközönség, nem a fiatalsarok előtt, eddig nem volt a listámon, most vastag betűkkel rákerült.
A tegnapi előzetesből meg lehagytam, hogy kora délután is van egy ígéretes sáv: a Wieden+Kennedy és a Coca-Cola közös előadása arról, hogy a frankó reklám a történetmesélésről szól. Lássuk. Továbbabb »
Csütörtöki beharang
Délután meg a világ leggyűlöltebb és egyik legbefolyásosabb sajtómágnása, Rupert Murdoch érkezik Cannes-ba egy szeánsz erejéig: ha a többek között Sky-, londoni Times-, brit Sun-, Fox-tévénetwork, MySpace- és most már Wall Street Journal tulajdonos háromnegyed óra alatt nem mond semmi érdekeset, akkor senki. Továbbabb »
Szerda/2: mi kell a nőnek? És a fenéknek?
Késve érkeztem és épp egy riasztó részre, amikor az addict és a fél világ által anno megérdemelten vérbealázott ausztrál puncihódos reklámról mutogatták, hogy milyen jópofa - gondolom, csak azért, mert mondták nekik, hogy minimum egy YouTube-os viccesvideó per prezentáció a kötelező trend 2007 közepe óta. Fél mondattal későbbre szerencsére már megcáfolta magát az előadó, amikor azt fejtegette, miért kell nem tömegmédiában, hanem inkább magazinban, és értelmes, beszélgetős hangnemben reklámozni a nőknek.
A férfiakról több újdonságot sikerült elejteni a német Beiersdorf kutatását idézve: eszerint a férfiak élnek-halnak a tradícióért (Ray-Ban, BMW), a tapasztalatért (lásd az Old Spice "mi vagyunk mindenki nagyapja" kampányát, ahol nem csak csajozni, de gasztronómiát és zenét érteni is tanították a férfitábort), és ami tényleg fontos: megijeszti őket, ha sztárral vagy sportolóval reklámoznak nekik szépészeti cuccokat, attól ugyanis előjön a tökéletlenségi parájuk, ellenben ha egy szakértő beszél hozzájuk mély hangon, akkor azt úgy veszik, tippeket kaptak arra, hogy közelebb kerüljenek a magukról alkotott titkos álomképhez.
Ezt viszont egy erősen szürreális, de végtelenül szórakoztató randomvendég, az Amerikában élő francia reklám/üzlet antropológus Clotaire Rapaille követte, aki mind megjelenésében, mint előadási stílusában a hiányzó láncszemet jelenti Dolák-Saly Róbert és Horváth Charlie között. A minden különösebb fonalat nélkülöző előadás főbb pontjai azt érintették, hogy hogyan befolyásolja a gyerekek önálló seggtörlésre szoktatásának helyi népi metódusa és időpontja a világ különböző nemzeteinek kollektív pszichéjét, hogy miért kell a férfiaknak kijönni a méhből, ha ott a legjobb és az anyjuk állítólag szereti őket, és hogy hogyan következik az utóbbiból, hogy nagyjából az egész világ gazdaságát a túlélési és a ragadozóösztönre kellene alapozni.
Rapaille civilben Fortune Top 100-as vállalatok kedvelt tanácsadója és bestseller-szerző, The Culture Code című aktuális sikerkönyvéről a Kreatív könyvrovatának kedves olvasói szeptemberben megtudhatják, ugyanilyen szórakoztató-e.
Továbbabb »
Szerda/1: Tony Bennett arról, hogy hogy van
"Tony Bennett a zenéről" - tömören csak ennyit ígértek a fesztiválépületben kiaggatott plakátok a Grey szerdai szemináriuma előtt. Tony Bennettről összesen annyit tudok, hogy elpusztíthatatlan amerikai sanzonénekes, és hogy egyszer benne volt a Muppet Show-ban, márpedig akkor celeb és jóarc, azaz nézzük meg. Rajtam kívül még annyian gondolták ugyanígy, hogy a színházterem erkélyének sokadik emeleti bejáratánál kellett küzdeni az állóhelyekért, de végül súlyosan csalódtam: vagy a Grey, vagy én félreértelmezzük, miért vannak szemináriumok egy reklámfesztiválon.
Az első félórában, amíg bírtam, az égvilágon semmi nem történt. A Grey idereptette Bennettet és fiát, majd arról kérdezgette őket, hogy hogy lehetnek ennyire csodálatosak, hosszú életűek és hitelesek, amire az egyébként rendkívül szimpatikus Tony és a legkevésbé sem szimpatikus fia felváltva azt válaszolgatták, hogy hát nagyon kell szeretni zenélni, egynyári énekeseket felfuttatni meg rossz. Ki gondolta volna?
Lehet, hogy miután kijöttem, legalább Tony kedvenc reklámzenéiről szó esett, de kétlem.
Továbbabb »
2008. június 18., szerda
Nyitóbuli a harmadik napon: Zöld Pardon a Riviérán
Nem tudom, azon öt kategória nevezettjei és díjazottjai mit gondolhattak, akik már napokkal a kedd késő este, a fesztivál harmadik napján tartott ún. nyitóbuli előtt rég le lettek zajoltatva, mindenesetre nekünk muszáj volt megnéznünk, mit tud egy ilyen parti, ha már sikerült súlytalan kelet-európai sajtódelegációként is kiverekedni két belépőt rá. Nos, nem tud sokat, de azt nagyon tudja. Még képek és magyarázat a folytatásban.
Az este toronymagasan legjobb része a legeleje volt, amikor a legendás tengerparti sétányon, a Croisette-en szomorúan befelé pislogó belépőtlen tömegek irigy nézését a hátunkban érezve behatoltunk a Carlton szálloda fövenyes strandjára installált partiba. Odabent ijesztő zsúfoltság – melegítős-kockásrövidnadrágos malajziai junior szövegírók, brit ügynökségvezetők és a mindenütt jelenlevő amerikai account asszisztens csajok egymás hegyén hátán.
Beléptünkkor még nagyon-nagyon szar zene szólt, ami fokozatosan egyre kevésbé szarrá vált, hogy végül tökéletesen leírja egy átlagos csütörtök esti Zöld Pardon playlist ívét, frissen lejárt szavatosságú diszkóslágerektől sima házibulis átmeneteken át a Nirvanára szkreccselésig – de a boksz-szorítóra emlékeztető pódiumra szorult hardcore tömegnek baromira tökmindegy volt, mit játszanak, lent meg azzal volt elfoglalva mindenki, hogy a félhomályban minél több piát és kaját tudjon szerezni az asztalokról, amíg még volt honnan.
A magunk részéről ugyanúgy a nemzeti klikkesedést választottuk, mint ránézésre és ráhallásra mindenki más is, alkalmi Neo/UPC/Leo Burnett/Kreatív koalíciót formálva, és nagyjából azt tettük, amit minden magyar tett volna a helyünkben: kihasználtuk, hogy ingyen van a bor és sok. A közben beálló világmegváltást Balázs már megénekelte eggyel lejjebb.
Továbbabb »
Nekem végem
Ahogy az előző bejegyzésből is kiderült, az éhhalál és a végkimerülés elűzött Cannesból, átmenetileg a osztrák fővárosban találtam menedéket és villámgyors internet-kapcsolatot. Sajnos ez utóbbi talán jobban hiányzott, mint az étel. Ezt is csak azért írom le, hogy még szerencsétlenebbnek tűnjek/tűnjön a Kreatív Cannes-i különítménye.
Egyébként szép hosszú és tartalomgazdag bejegyzést terveztem ide búcsúzásképpen, de tegnap este olyan hosszan álldogáltunk a tengerparti homokra szerkesztett pallókon, a táncoló külföldiek között, hogy este nem, reggelre meg már meghalt az internet ismét. Erősen multimédiás bejegyzés helyett csak annyit akarok még elszövegelni, hogy korábban azt mondtam itt a Leo Burnett-nek, hogy miért nem nevezett többféle munkát, filmet, Mobiltornát a SMS Bandi és a Secret Jewel sokszori benevezése helyett. Tegnap este a pallón állt Tordai Péter, a Leo Burnett vezető kreatívigazgatója is, akinek feltettem ezt a kérdést. Végül persze abban maradtunk, hogy kellenek ezek a versenyek, ha másért nem, akkora a cannes-i szervezőcég nyereséges működtetése miatt. Az Emap szakkiadó és rendezvényszervező cég 2004-ben vette meg a fesztivál rendezési jogát és minden ehhez kapcsolód jogot, a Hotel Anna Livia portása szerint több mint 50 millió fontért, ezt alátámasztja a cég honlapja is. Ezzel búcsúzom, minden olvasónak személyesen szeretném megköszönni az eddigi figyelmet. Zsombornak pedig sok erőt, nagyobb sávszélességet, napsütést, tengert, kirándulásokat, dorbélozolásokat kívonok, jó napot!
Azt mondta, hálózaton belül van egy háromhavonta ismétlődő belső minősítő verseny és egyedül a nevezett munkák érték el azt a pontszámot, ami felett lehet érdemes Cannesba nevezni. Beszéltünk többek között arról is, mennyibe kerültek nevezések, a belépők, a szállás a Leo-nak. Sokba. Tordai azt is elmondta, hogy ez az egész reklámversenyesdi (főleg Cannes) már többször megkérdőjeleződött, hiszen – persze nyilván nagy-nagy túlzással, de - kijönne belőle egy kisebb kreatív team éves működtetése. Kérdéses az is, mennyire lehet ezeket az eredményeket ügyfélszerzésre használni.
Továbbabb »
2008. június 17., kedd
Kedd röviden: hőseink az élet jelei és meleg étel után kutatnak
Kedves nézőink, 100%-os létszámbővítést hajtott végre a Kreatív Online cannes-i irodája, amennyiben sikerült megérkeznem felváltani a két eurós fánkok, öt eurós szendvicsek és kimondhatatlanul sok eurós koktélok által a végkimerülés szélére hajszolt Balázs főszerkesztőt. Elsőáldozó Cannes-járóként 24 óra ittlét után azt mondanám, Cannes elképzelhetetlenül durva és egészen egyértelműen a párhuzamos univerzum része, nem a mienké, ami egyelőre elsősorban a városnak és csak másodsorban a fesztiválnak szól. Erről a napokban érzékletes cikket tervezek a Kreatív Online-ra, amint már stabilan elhiszem, amit látnak a szemeim.
Az első teljes nappal nemigen tudtam, mihez kezdjek: a partimeghívásaink ugyanúgy a hét második felére szólnak, mint ahogy az épkézláb előadások javát is akkor tartják, az egyébként kiváló Berlin School of Creative Leadership workshopjára viszont úgy sem fértem be, hogy direkt jóval korábban odamentem. Holnaptól ilyenekre baltával, könnygázsprével.
Zajlanak már a reklámfilm kategória jelöltjeinek vetítései is, de egyelőre ez két kedvenc kategóriám (Alcoholic drinks, Best use of music) egyikét sem érinti, azt meg már napközben megtudtuk, hogy az esti outdoor díjátadón sem lesznek érintve magyarok. A nap egyetlen jelentős izgalmát így az hozza, hogy Balázs – miután jelezte a szervezőknek, hogy az egész városban egyedül a Kreatív-delegáció Press B, míg a legközelebb szeptemberben megjelenő szlovén reklámlap, ahonnan a csaj összesen két oldalt fog írni, simán A – szerzett belépőt az esti tengerparti nyitóbulira, amit éppen most próbál szarrá mosni az eső. Megnézzük, már csak azért is, hogy anélkül lássunk meleg ételt ebben a városban, hogy egyikőnknek zálogba kéne adnia egy veséjét. Továbbabb »
Ki van itt? Refresh
Tordai Pétert, a Leo Burnett vezető kreatívigazgatóját láttam messziről, épp besétált a fesztiválközpontba. Ő biztosan nincs egyedül.
Este találkoztam a Strawberry Films vezetőjével, Krammer Katalinnal a cannes-i fesztiválozók kedvenc találkozóhelyén, a Croisette 72. címen működő bárban. Állítólag itt van a gyülekező, innen indul a sokaság a szomszédos Martinez hotelbe, ahol jó zene van, meg azt is beszélik, hogy itt lehet elcsípni a hivatalos programban nem közölt bulicímeket.
Frissítés: és furcsa mód kihagytuk a listából Soós Gergőt, a Neo alapító-ügyvezetőjét, ami különösen úgy ügyes, hogy vele (is) ácsorogtuk végig a keddi nyitóbulit.Továbbabb »
Megvan a jóslat!
Például ezek:
Továbbabb »
A Spielmann-Matchboxok versenytársai
Keddre lett teljesen kész a Cannes-i fesztivál kiállítási zónája, ahol minden papírra kitehető kategóriát kiállítanak. A Press-, az Outdoor- és a Media Lions plakátok végignézésével töltöttem egy órát. Idemásolom, a fesztivál sajtószerverére sem feltett, de lefotózott legjobbakat. Ami elsőre feltűnt, a shortlistre került Ogilvy-s Matchbox reklámok alapötlete egy dél-amerikai nevezőnél is megjelenik. Elsőként ezek a Matchbox-osak, majd a többi, ami valamiért ide kívánkozott.
Media Lions
Press, Outdoor
Továbbabb »
Hűtlen kínai marketingesek
Kedden délelőtt a Kínai Reklámszövetség ügyes lobbimunkájának köszönhetően két szeminárium is foglalkozott az ázsiai országgal, elég részletesen elég összeszedetten, azt viszont rettenetesen sajnálom, hogy lemaradtam az elejéről és nem kaptam abból a hatalmas jól kinéző strandtáskából, amiben ugyan nem tudom mi volt, csak láttam sok ember oldalán. Egy póló biztosan, mert többen China Cannes polóban járkáltak és egyértelműen nem szervezőknek néztek ki. Mondjuk az pont nem kellett volna.
A Kreatív Online-on délután fent lesz a beszámolóm is erről a délelőttről, itt most inkább néhány meglepő adatot, plusz néhány kínai reklámfilmet mutatok meg. Reklámipar elindulása Kínában: 1979 (előtte csak politikai propagandalétezett) Reklámpiac akkor: 10 millió yuan (Ft) Reklámpiacon dolgozók száma akkor: kb 1000 fő Reklámpiac most: 174,1 milliárd yuan (Ft) Reklámpiacon dolgozók száma akkor: kb 1, 1 millió fő TV csatornák száma: 2000+ Ügynökségek száma: 30 ezer Ügyfél-ügynökség együttműködés ideje: 2,5 év Folyamatos csökkenés: 2003-ban 5 ügyfélből 1 akart váltani abban az évben 2008-ban 3 ügyfélből 1 akar váltani idén. Helyi megbízók esteében még rövidebb ideig bíznak az ügynökségben: 1,9 év Bemutatott reklámok: Adidas 2008-as Kínai olimpiai reklámja Egy Mentos reklám: A középosztálybeli fiatal lányokra pozícionált Rejoice sampon reklámja:
Továbbabb »
2008. június 16., hétfő
Kamureklámok, SMS Bandik, hónaljmatricák a magyar nevezések között
Első megdöbbentő dolog a reklámhiány. Nyilván taktikai lépés, hogy egy nagyon erősnek hitt reklámot sok kategóriába kell benevezni, mert ezzel talán nő az esély. Ez igaz, azt viszont nem igazán értem, hogy a Leo Burnett, miért csak az SMS Bandiról és a Secret Jewelről gondolta, hogy nevezni érdemes. Ezt a kettő alkotást viszont, ahol csak lehetett. Főleg azért furcsa, mert ezen kívül azért voltak még reklámversenyen jól szereplő Leo Burnett-es munkák is.
Másrészt, az is érdekes, hogy a hazai ügynökségek közül egyedül a BBDO érezte úgy van esélye, két filmet nevezett, mindkettő a Frieslandnak készült. A legerősebb fejcsóválást az outdoor kategória hazai nevezői váltották ki. Kamureklám egytől egyig. Persze biztosan megjelent valahol egyszer egy eldugott aluljáróban, vagy néhány külvárosi buszmegállóban, de hogy ezek a munkák nem a megszokott reklámkészítési útvonalon haladtak végig az tuti. Emellett pedig gyengék is. Pedig ezeket valószínűleg nem szedte szét az ügyfél. A kamureklám két altípusa jelenik meg ebben a kategóriában. a., Igazi ügyfélnek nem igazi reklám A felhozatal mindenképp sovány, nemhogy egy országnak kevés, de egy ügynökségi éves portfoliónak is. Főleg azért bosszantó, mert az Aranypenge díjkiosztón pont azt néztem, hogy azért nem annyira reménytelen a helyzet, vannak jó magyar reklámok is, csak ide nem jutottak el. Film Lions kategória: BBDO, Fresch Air, Friesland Hungaria BBDO, Wedding Day, Friesland Hungaria BBDO, Hey Honey, Friesland Hungaria DDB, Journey, McDonald’s Grey, Javelin, Groupama Grey, Glider, Groupama The Lab 3, Don’t Miss Anything, T-Online Press Lions kategória Grey, Guardian Angel, Allianz Outdoor Lions kategória Grey, Respire Active Nasal Strip, Glaxosmithkline DDB, Good to be Raped, Amnesty International DDB, My Decision, Amnesty International DDB, Best Option, Amnesty International DDB, We Choose Rape, Amnesty International Ogilvy, The Wall, DHL Express Ogilvy, Longbox, DHL Express, Ogilvy, Parking, Mattel-Hotwheels Ogilvy, V6, Mattel-Hotwheels Ogilvy, Samuel & John, Mattel-Matchbox Ogilvy, Batman&Robin, Mattel-Matchbox Ogilvy, Starsky and Hutch, Mattel-Matchbox Ogilvy, Dog-God, Mattel-Scrabble Ogilvy, Art-Rat, Mattel-Scrabble Ogilvy, Gum-Mug, Mattel-Scrabble Direct Lions Leo Burnett, Secret Jewel, P&G-Secret (két különböző alkategóriában nevezett alkotás) Promo Lions Leo Burnett, Secret Jewel, P&G-Secret (három különböző alkategóriában nevezett alkotás) Leo Burnett, SMS Bandi, Pannon-Djuice (két különböző alkategóriában nevezett alkotás) Grey, Earplug, Nokia, Cyber Lions Leo Burnett, SMS Bandi, Pannon-Djuice, Y&R, Mercedes Grill, Kotányi Radio Lions DDB, Help, Amnesty International DDB, Seconds, Amnesty International Titanium and Integrated Awards Leo Burnett, SMS Bandi, Pannon-Djuice Leo Burnett, Secret Jewel, P&G-Secret Media Lions Leo Burnett, Secret Jewel, P&G-Secret Leo Burnett, SMS Bandi, Pannon-Djuice, DDB, Make Some Noise, Amnesty International Mindshare, Beyond The Limit, Discovery Channel Leo Burnett, SMS Bandi, Pannon-Djuice Starcom, Coming Soon, Coca-Cola Design Lions Nem volt magyar nevezés
Amikor egy gondozott márkának készül egy olyan kampány, amelyik valószínűleg soha nem jut el a márka valódi célcsoportjához olyan mennyiségben, mint a márka átlagos kommunikációja. Ilyenek a DH, a Matchbox és Scrabble hirdetések.
b., Nem igazi ügyfél igazi reklám
Ebben az esetben a megbízó nem fizet, vagy nem annyit fizet, ezért többnyire olyan nagy beleszólása sincsen abba, amit az ügynökség csinál. Ezek általában társadalmi célú reklámok.
Itt az Amnesty International esett ebbe a kategóriába.
Továbbabb »